Київ, вул. Деміївська 13, секція 6
График работы: пн-пт с 09.00 до 20.00, сб-вс с 09.00 до 18.00
Оклюзия зубов

Проблеми із зубами іноді не обмежуються хворими яснами чи карієсом. Наша зубощелепна система також складається з скронево-нижньощелепного суглоба, різної жувальної мускулатури. У контексті цього слід серйозно обговорити оклюзію зубів.

Що таке оклюзія зубів

Оклюзія зубів – це змикання окремих зубів або цілих зубних рядів протягом періоду часу: іноді короткого, а іноді і тривалого. Простими словами, оклюзія – це прикус.

Оклюзія зубів стосується того, як змикаються ваші зуби, а також – як верхні та нижні щелепи контактують одна з одною. Від цього чинника залежить не тільки те, як ви посміхаєтеся, але й те, як розмовляєте, їсте.

У вас може бути найрізноманітніший прикус. Ідеально рівний, як на картинці, недостатньо рівний або зовсім перехресний. Зазвичай проблеми з прикусом коригуються в дитинстві, коли щелепа поки що розвивається. Але іноді трапляється таке, що прикус порушений і у дорослому віці.

Види оклюзії зубів

Ось такі види положення щелеп відносно один одного:

 • Центральна оклюзія. Зуби змикаються з максимальною кількістю контактів, головка нижньої щелепи близько до основи суглобового бугорка. М’язи щелепи скорочуються поступово. Напруга жувальної мускулатури рівномірна.
 • Передня оклюзія. Нижню щелепу висунуто вперед. Іноді прикус цілком правильний, але іноді передні зуби дуже часто контактують один з одним ріжучими краями.
 • Бічна оклюзія. Нижня щелепа зрушена праворуч або ліворуч. У такому разі виникає роз’єднання зубів, дисбаланс напруги під час жування.

Через що виникають проблеми із прикусом

Не лише психологічні проблеми йдуть із дитинства. Проблеми з прикусом – це теж неприємність, яку могли проґавити у дитинстві. Вони виникають через:

 • хронічні ЛОР-захворювання у дитинстві;
 • шкідливі звички (смоктання пальця, занадто пізно забрали соску);
 • ігнорування неправильного формування та зростання молочних зубів.

У деяких випадках проблеми з прикусом відбуваються через генетичну схильність. Виявити патологічну оклюзію потрібно на ранніх стадіях та не запускати.

Деякі захворювання також викликають патологічну оклюзію і в дорослому віці, коли, здавалося б, їй нема звідки взятися:

 • втрата кількох зубів;
 • травматична деформація щелепи;
 • зношування зубів;
 • захворювання пародонту.

Проблеми із прикусом: симптоми

Щоразу, коли виникає проблема з оклюзією, вона тягне за собою наступний ряд ускладнень:

 • Тілесні проблеми: хворі скаржаться на біль за очима, у шиї чи щелепному суглобі, відчуття м’язової напруги, часті головні болі.
 • Проблеми із зубами: зламані зуби, розхитування зубів, чутливість.

Патологічна оклюзія небезпечна тим, що з часом порушує жувальні функції. А це важливіше, ніж може здатися на перший погляд.

Діагностика оклюзії зубів

Ця процедура є необхідною перед встановленням ортодонтичних конструкцій, шин, реставрацій, вінірів та коронок.

Як відбувається діагностика оклюзії зубів:

 • Перевіряється наявність скелетних аномалій, перевірка симетрії обличчя. Деякі розбіжності чи патології у структурі лицьових кісток можуть стати причиною неправильного прикусу.
 • Вимірюється нижня висота обличчя. Якщо висота обличчя зменшена, причиною цього може бути надмірно глибокий прикус.
 • Оцінюється стан скронево-нижньощелепних суглобів. На яку відстань може відкрити рот пацієнт, який вимірюється відстанню між різцевими краями верхніх і нижніх різців. Описується відхилення нижньої щелепи під час відкривання та закривання рота. Фахівець на цьому етапі звертає увагу також на болючість чи клацання щелепи.

Також для визначення оклюзії зубів пацієнта просять зімкнути зуби і зробити кілька ковтальних рухів. Якщо ж у пацієнта відсутня велика кількість зубів, або всі, діагностика відбувається за допомогою воскових валиків.

Огляд та повна діагностика оклюзії зубів необхідна для того, щоб правильно скласти плани реставрації та протезування, імплантації зубів.

Як лікувати проблеми з прикусом

Зміщення щелепи та неправильний прикус можуть бути причиною надмірної напруги, нерівномірного розподілу навантаження на зуби. Якщо ви страждаєте від постійних болів у шиї чи щелепі, головного болю, шуму у вухах, це також може бути наслідком неправильного прикусу.

Якщо це так, необхідно лікувати патологічну оклюзію зубів. Як це відбувається:

 • Спліт-терапія. В першу чергу необхідно позбутися проблеми, а потім вже лікувати наслідки і симптоми, що залишилися. На цьому етапі зазвичай виготовляють капу яка передує ортодонтичному або ортопедичному лікуванню. Також цей етап дозволяє зменшити травму та тиск на зуби, розслабити м’язи.
 • Ортодонтія. Звичайно ж, найкращий друг у боротьбі з неправильним прикусом та викривленими зубами – це брекети. Установка брекетів дозволяє ефективно виправити прикус та підготувати зуби до відновлення, якщо в цьому є потреба.
 • Відновлювальне лікування. Якщо зуби були зруйновані внаслідок травматичної оклюзії чи бруксизму, то на зуби виготовляють вініри, накладки, коронки, щоб відновити втрачені тканини. Якщо прикус зовсім небагато відхилений від норми, то тими ж ортопедичними конструкціями можна змінити прикус, зробити його правильним і привести щелепи у правильне положення, при цьому етап ортодонтії не є обов’язковим.
 • Шини. Якщо у пацієнта травматична оклюзія центрального походження, яка спричинена перенапругою жувальної мускулатури через перенапругу ЦНС, йому буде виготовлена ​​каппа для нічного носіння, щоб захистити зуби.

Прекрасним способом уникнути проблем із прикусом є профілактика: регулярні огляди у дантиста, своєчасне виявлення та лікування захворювань, а також дбайливе ставлення до зубів та свого здоров’я загалом. У решті випадків допоможе кваліфікована допомога лікаря.

Оцінити:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (нет оценки)
Loading...

Залишити коментар

Висококваліфікована команда Crystal Dent
Читайте также