Київ, вул. Деміївська 13, секція 6
График работы: пн-пт с 09.00 до 20.00, сб-вс с 09.00 до 18.00
зубы мудрости

З віком, як відомо, ми набуваємо мудрості. А ще – чотири зайві зуби, які з цією самою мудрістю не мають нічого спільного. У цій статті розповімо все, що потрібно знати про зуби мудрості.

Протягом усього життя ротова порожнина зазнає безліч змін, і не найприємніших, давай зізнаємося. Спочатку ми хникаємо, коли ріжуться молочні зубки. Потім ми скиглимо на прийомі у стоматолога, коли потрібно ці самі молочні зуби обслуговувати і видаляти. А потім починають різатися постійні зуби, і здавалося б, можна вже видихнути і заспокоїтися, коли цей процес закінчився. Усі зуби виросли, все нормально. І тут, в один “прекрасний” день, з’являються вони. Зуби мудрості.

Чому зуби мудрості так називаються?

Зуби мудрості не зроблять тебе розумнішим, як омега-3. Їх так називають, тому що вони з’являються вже в дорослому віці. Перші зуби мудрості прорізаються в період від 17 до 21 року, в задній частині рота. Таким чином ти отримуєш бонусні два верхніх і два нижніх зуба, і виходить повний набір: 32 зуба, як у рекламі жувальної гумки.

Зуби мудрості: коротка інформація

Хтось зустрічає їхню появу легко і просто. У цих щасливчиків зуби прорізалися швидко і легко, без особливого болю і навіть рівненько. А ось декому поява третіх молярів робить нерви: зуби мудрості проростають прямо впираючись в інші зуби, в щоки, ростуть боляче і навіть можуть викликати напади мігрені в тих, хто до неї схильний.

Зуби мудрості зазвичай вважають тендітними і болючими, але насправді вони, як корінні зуби, є найміцнішими і найширшими, і в нормальному стані допомагають перемелювати їжу.

Утім, не в усіх людей є повний комплект зубів мудрості, і в такому разі вони не беруть участі в пережовуванні їжі, кусають щоки і просто нависають. І, звичайно ж, починають хворіти, піддаються карієсу.

Поширені проблеми із зубами мудрості

Часто стоматолог каже на прийомі “ваші зуби мудрості ретиновані”, і ми не розуміємо, що це за напасть. Вони виграли лотерею? Не в’їзні в країну? Потребують крему з ретинолом?

Насправді це означає, що треті моляри застрягли в щелепі або під яснами. Зуби мудрості можуть призводити до великих неприємностей, якщо для них недостатньо місця в роті, або ж вони прорізаються в неправильний бік.

Щойно вам надійшло це повідомлення, не варто нехтувати своєчасними і регулярними оглядами у стоматолога. У міру того, як зуби мудрості пробиватимуться крізь ясна, стоматологу потрібно простежити за їхнім станом і особливо уважно стежити, чи не з’явилися такі неприємності:

 • Зуби мудрості в неправильному положенні. Вони можуть призводити до застрявання їжі. А це буквально створює каріозним бактеріям справжній курорт: вони розвиваються, ростуть, розмножуються, але головне – псують твої зуби.
 • Зуби мудрості не прорізалися правильно. Ускладнюють чищення зубною ниткою між ними і сусідніми зубами. Звідси несвіжий подих і, звісно ж, прихований карієс, який розвивається між зубами і його виявляють в останній момент.
 • Зуби мудрості прорізалися частково. Зазвичай вони дають бактеріям лазівку для проникнення в ясна, і це може створити інфекцію в яснах, яка призводить до болю, набряку і скутості в щелепах.
 • Зубам мудрості не вистачає місця. У такому положенні вони здавлюють і викривляють зубний ряд, пошкоджують сусідні зуби.
 • Ретинований зуб мудрості може навіть утворити кісту на зубі поруч або прямо на самому собі. Це серйозна проблема, і не можна її ігнорувати, оскільки кіста пошкоджує коріння сусідніх зубів і руйнує кістку, яка підтримує зуби.

Видалення зуба мудрості: все про процедуру

Видалення зубів мудрості – це хірургічна процедура з видалення одного або декількох молярів.

Якщо зуб мудрості ретинований, спричиняє біль, став причиною інфекції або інших проблем із зубами, ймовірно, вам доведеться його видалити. Видалення зуба мудрості обов’язково має проводитися кваліфікованим стоматологом, а складне видалення зуба – робота для щелепно-лицьового хірурга. Наголошуємо: це складна хірургічна процедура, і аби хто не може її виконувати.

Часто деякі стоматологи та хірурги рекомендують видаляти поки що здорові зуби мудрості. Наприклад, якщо протилежний зуб було видалено, і його “пара” просто висить у роті, не беручи участі в пережовуванні їжі.

Симптоми, які часто ведуть до видалення зубів мудрості

Найімовірніше, тобі доведеться видалити зуб мудрості, якщо він призводить до таких проблем:

 • біль;
 • застрявання їжі позаду зуба мудрості;
 • інфекція або захворювання ясен (пародонтит);
 • карієс у зубі мудрості;
 • пошкодження сусіднього зуба або навколишньої кістки;
 • розвиток кісти навколо зуба мудрості;
 • складнощі у випрямленні інших зубів, наприклад – під час встановлення брекетів.

Чи можна не видаляти зуби мудрості?

Стоматологи розходяться в думках щодо необхідності видалення зубів мудрості, які поки що не викликають проблем. Їхню поведінку складно передбачити, якщо вони ще не зовсім прорізалися. Чи будуть вони боліти? Невідомо. Чи проріжуться вони правильно? Ніхто не знає. Чи почнуть вони ловити радіосигнали, як у страшилках із п’ятдесятих?.. Що ж, у цьому випадку однозначно відповідь – “ні”, цього можна не боятися.

Однак можна боятися цих фактів:

 • Зуби мудрості можуть усе ще бути джерелами проблем.
 • Якщо для їх прорізування недостатньо місця, до нього важко дістатися і почистити.
 • Вони можуть викривити зуби, які раніше були рівними.
 • Чого варто боятися під час видалення зуба.

Більшість видалень зубів мудрості проходять спокійно і без особливих проблем. Проте від стоматолога іноді потрібно багато праці, щоб видалити ретинований моляр. Ми говоримо про ті випадки, коли потрібен розріз тканини ясен і часткове видалення кістки. У таких випадках ти можеш зіткнутися з такими ускладненнями:

 • хвороблива суха лунка або оголення кістки під час випадання післяопераційного кров’яного згустку з місця операційної рани;
 • інфекція в лунці через бактерії або застряглі частинки їжі;
 • пошкодження зубів поруч, нервів, а також щелепної кістки;
 • якщо відбувається неякісне видалення верхнього зуба мудрості, можуть бути пошкоджені носові пазухи.

Як приготуватися до видалення зуба мудрості

Прослухати заспокійливу лекцію, що це буде “як укус комарика” недостатньо.

По-перше, місце проведення. Якщо видалення зуба не проблематичне, потрібно просто підчепити і висмикнути, процедура проводиться в кабінеті. Однак якщо видалення проблематичне і потребує хірургічного втручання, воно може відбутися в кабінеті в щелепно-лицьового хірурга, а в деяких випадках тебе навіть можуть покласти в стаціонар.

По-друге, знеболювання. Видалення зубів мудрості зазвичай проводиться під місцевою анестезією. Однак в особливо складних випадках може знадобитися седація.

Що потрібно запитати у стоматолога:

 1. Скільки зубів мудрості ми видаляємо?
 2. Який вид анестезії я отримаю?
 3. На скільки складною, за вашими прогнозами, буде процедура?
 4. Як довго вона триватиме?
 5. Чи не пошкодилися інші зуби?
 6. Чи є ризик пошкодження нерва?
 7. Які процедури мені можуть знадобитися пізніше?
 8. Скільки часу потрібно на одужання?
 9. Чи потрібно домовитися про те, щоб хтось відвіз мене додому після процедури?
 10. Чи потрібно уникати прийому їжі або пиття? Через скільки годин можна почати їсти?
 11. Чи варто мені уникати прийому будь-яких ліків після операції?

Анестезія під час видалення зуба мудрості

Стоматолог або хірург можуть використовувати такі види анестезії, щоб видалення зуба мудрості пройшло комфортно:

Місцева анестезія. Лікар робить одну або кілька ін’єкцій поруч із місцем видалення. Також на ясна можуть нанести речовину, яка знеболить їх, щоб укол був безболісним.

Седаційна анестезія. Седаційна анестезія вводиться через катетер на руці. Вона пригнічує свідомість під час процедури, і ти не відчуваєш болю. Але ще й матимеш обмежену пам’ять про процедуру. Також лікар введе місцеву анестезію, щоб знеболити ясна.

Загальна анестезія. Загальний наркоз необхідний в особливо складних випадках. У такому разі за операцією стежить справжня хірургічна бригада, яка стежить за твоїм диханням, температурою, тиском. Болю ти не відчуєш і операцію не запам’ятаєш, а щоб зменшити післяопераційний дискомфорт, тобі дадуть місцеву анестезію.

Як відбувається видалення зуба мудрості, що не прорізався

Як видаляють зуб мудрості, що виріс, зрозуміло: як і будь-який інший. Але що з ретинованим моляром?

Під час видалення ретинованого зуба мудрості стоматолог або щелепно-лицьовий хірург:

 1. Робить надріз у тканині ясен, щоб оголити зуб і кістку.
 2. Видаляє кістку, яка блокує доступ до кореня зуба.
 3. Розділяє зуб на секції, щоб легше видалити по частинах.
 4. Видаляє частини зуба.
 5. Очищає місце видаленого зуба від залишків зубної тканини або кістки.
 6. Зашиває рану, якщо це необхідно.
 7. Поміщає на місце видалення марлю, щоб зупинити кровотечу і допомогти формуванню кров’яного згустку.

Як поводитися після видалення зуба мудрості

Якщо була отримана седаційна або загальна анестезія, то після процедури тебе переведуть у післяопераційну палату. Якщо ж була місцева анестезія, знадобиться трохи часу на відновлення.

Ось що варто врахувати:

 • Кровотеча. У перший день після операції може спостерігатися невелика кровотеча. Намагайся надмірно не спльовувати, щоб не витягнути кров’яний згусток із лунки. Заміни марлю на місці видалення, якщо це наказано стоматологом або хірургом.
 • Біль. Щоб впоратися з болем, використовуй безрецептурні болезаспокійливі засоби або болезаспокійливі за рецептом стоматолога. Допоможе також пакет із хладогелем, що прикладається до щелепи.
 • Набряк і синяк.  Хладогель, пакет із горошком, кукурудзою або льодом, загорнутий у рушник, допоможе впоратися з набряком. Він мине через кілька днів, якщо все гаразд. Синці ж можуть розсмоктуватися тиждень.
 • Діяльність. Не варто відразу бігти досягати всього на світі після видалення зуба мудрості. Заплануй вихідний на решту дня, а якщо видалення зуба було складним, то і на наступний день. Постарайся не напружуватися весь наступний тиждень, щоб не випав тромб із лунки.
 • Пиття. Пий багато води після операції, але в жодному разі не пий кофеїн, газовану воду, алкоголь і гарячі напої перші 24 години після видалення зуба мудрості.
 • Їжа. Перші 24 години їж м’яку їжу, а потім – напівм’які продукти. Не варто їсти тверду, гарячу, гостру їжу, або продукти, які можуть застрягти в лунці і викликати подразнення ранки.
 • Чищення зубів і рота. Перші 24 години не варто чистити зуби, полоскати рот або активно спльовувати. Відновити чищення зубів можна через 24 години, але варто робити це обережно в ділянці рани, щоб не видалити тромб. Обережно полощи зуби теплою солоною водою кожні дві години і після їжі весь тиждень, але без особливого фанатизму.

Чи можна курити після видалення зуба мудрості?

Якщо ти куриш, 72 години після операції не варто доторкатися до цигарок або курильного пристрою. А краще – почекати, поки рана не затягнеться зовсім. Якщо ти жуєш тютюн, не вживай його тиждень, поки рана не загоїться.

Річ у тім, що куріння або вживання тютюнових виробів може сповільнити загоєння лунки і навіть збільшить ризик ускладнень після операції.

Тривожні симптоми після видалення зуба мудрості: коли телефонувати лікарю?

Неодмінно телефонуй лікарю, якщо відчуваєш такі симптоми після видалення зуба:

 • утруднене дихання;
 • складно ковтати;
 • сильна кровотеча з лунки;
 • лихоманка, висока температура;
 • сильний біль, від якого не допомагають знеболювальні препарати;
 • набряк посилився, замість того щоб спасти;
 • неприємний смак у роті, який не усувається полосканням солоною водою;
 • всередині лунки гній, або ж він сочиться з неї;
 • випав кров’яний згусток або в лунці застрягла їжа;
 • оніміння або втрата чутливості;
 • з носа виділяється кров або гній (може свідчити про пошкодження носових пазух);
 • скутість або болісний рух нижньої щелепи.

Як доглядати за зубами мудрості

Якщо зуби мудрості не були засуджені до видалення, їх слід вичищати за допомогою зубної щітки, а також – зубної нитки. Крім цього спостерігай зуби у стоматолога, оскільки ймовірність розвитку проблем нікуди не поділася.

Бажаємо міцного здоров’я твоїм зубам!

Оцінити:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (нет оценки)
Loading...

Залишити коментар

Висококваліфікована команда Crystal Dent
Читайте также