
Неприємний запах з ротової порожнини - проблема для багатьох людей, він приносить дискомфорт, вселяє невпевненість. ...
З віком, як відомо, ми набуваємо мудрості. А ще – чотири зайві зуби, які з цією самою мудрістю не мають нічого спільного. У цій статті розповімо все, що потрібно знати про зуби мудрості.
Протягом усього життя ротова порожнина зазнає безліч змін, і не найприємніших, давай зізнаємося. Спочатку ми хникаємо, коли ріжуться молочні зубки. Потім ми скиглимо на прийомі у стоматолога, коли потрібно ці самі молочні зуби обслуговувати і видаляти. А потім починають різатися постійні зуби, і здавалося б, можна вже видихнути і заспокоїтися, коли цей процес закінчився. Усі зуби виросли, все нормально. І тут, в один “прекрасний” день, з’являються вони. Зуби мудрості.
Зуби мудрості не зроблять тебе розумнішим, як омега-3. Їх так називають, тому що вони з’являються вже в дорослому віці. Перші зуби мудрості прорізаються в період від 17 до 21 року, в задній частині рота. Таким чином ти отримуєш бонусні два верхніх і два нижніх зуба, і виходить повний набір: 32 зуба, як у рекламі жувальної гумки.
Хтось зустрічає їхню появу легко і просто. У цих щасливчиків зуби прорізалися швидко і легко, без особливого болю і навіть рівненько. А ось декому поява третіх молярів робить нерви: зуби мудрості проростають прямо впираючись в інші зуби, в щоки, ростуть боляче і навіть можуть викликати напади мігрені в тих, хто до неї схильний.
Зуби мудрості зазвичай вважають тендітними і болючими, але насправді вони, як корінні зуби, є найміцнішими і найширшими, і в нормальному стані допомагають перемелювати їжу.
Утім, не в усіх людей є повний комплект зубів мудрості, і в такому разі вони не беруть участі в пережовуванні їжі, кусають щоки і просто нависають. І, звичайно ж, починають хворіти, піддаються карієсу.
Часто стоматолог каже на прийомі “ваші зуби мудрості ретиновані”, і ми не розуміємо, що це за напасть. Вони виграли лотерею? Не в’їзні в країну? Потребують крему з ретинолом?
Насправді це означає, що треті моляри застрягли в щелепі або під яснами. Зуби мудрості можуть призводити до великих неприємностей, якщо для них недостатньо місця в роті, або ж вони прорізаються в неправильний бік.
Щойно вам надійшло це повідомлення, не варто нехтувати своєчасними і регулярними оглядами у стоматолога. У міру того, як зуби мудрості пробиватимуться крізь ясна, стоматологу потрібно простежити за їхнім станом і особливо уважно стежити, чи не з’явилися такі неприємності:
Видалення зубів мудрості – це хірургічна процедура з видалення одного або декількох молярів.
Якщо зуб мудрості ретинований, спричиняє біль, став причиною інфекції або інших проблем із зубами, ймовірно, вам доведеться його видалити. Видалення зуба мудрості обов’язково має проводитися кваліфікованим стоматологом, а складне видалення зуба – робота для щелепно-лицьового хірурга. Наголошуємо: це складна хірургічна процедура, і аби хто не може її виконувати.
Часто деякі стоматологи та хірурги рекомендують видаляти поки що здорові зуби мудрості. Наприклад, якщо протилежний зуб було видалено, і його “пара” просто висить у роті, не беручи участі в пережовуванні їжі.
Найімовірніше, тобі доведеться видалити зуб мудрості, якщо він призводить до таких проблем:
Стоматологи розходяться в думках щодо необхідності видалення зубів мудрості, які поки що не викликають проблем. Їхню поведінку складно передбачити, якщо вони ще не зовсім прорізалися. Чи будуть вони боліти? Невідомо. Чи проріжуться вони правильно? Ніхто не знає. Чи почнуть вони ловити радіосигнали, як у страшилках із п’ятдесятих?.. Що ж, у цьому випадку однозначно відповідь – “ні”, цього можна не боятися.
Однак можна боятися цих фактів:
Більшість видалень зубів мудрості проходять спокійно і без особливих проблем. Проте від стоматолога іноді потрібно багато праці, щоб видалити ретинований моляр. Ми говоримо про ті випадки, коли потрібен розріз тканини ясен і часткове видалення кістки. У таких випадках ти можеш зіткнутися з такими ускладненнями:
Прослухати заспокійливу лекцію, що це буде “як укус комарика” недостатньо.
По-перше, місце проведення. Якщо видалення зуба не проблематичне, потрібно просто підчепити і висмикнути, процедура проводиться в кабінеті. Однак якщо видалення проблематичне і потребує хірургічного втручання, воно може відбутися в кабінеті в щелепно-лицьового хірурга, а в деяких випадках тебе навіть можуть покласти в стаціонар.
По-друге, знеболювання. Видалення зубів мудрості зазвичай проводиться під місцевою анестезією. Однак в особливо складних випадках може знадобитися седація.
Стоматолог або хірург можуть використовувати такі види анестезії, щоб видалення зуба мудрості пройшло комфортно:
Місцева анестезія. Лікар робить одну або кілька ін’єкцій поруч із місцем видалення. Також на ясна можуть нанести речовину, яка знеболить їх, щоб укол був безболісним.
Седаційна анестезія. Седаційна анестезія вводиться через катетер на руці. Вона пригнічує свідомість під час процедури, і ти не відчуваєш болю. Але ще й матимеш обмежену пам’ять про процедуру. Також лікар введе місцеву анестезію, щоб знеболити ясна.
Загальна анестезія. Загальний наркоз необхідний в особливо складних випадках. У такому разі за операцією стежить справжня хірургічна бригада, яка стежить за твоїм диханням, температурою, тиском. Болю ти не відчуєш і операцію не запам’ятаєш, а щоб зменшити післяопераційний дискомфорт, тобі дадуть місцеву анестезію.
Як відбувається видалення зуба мудрості, що не прорізався
Як видаляють зуб мудрості, що виріс, зрозуміло: як і будь-який інший. Але що з ретинованим моляром?
Як поводитися після видалення зуба мудрості
Якщо була отримана седаційна або загальна анестезія, то після процедури тебе переведуть у післяопераційну палату. Якщо ж була місцева анестезія, знадобиться трохи часу на відновлення.
Якщо ти куриш, 72 години після операції не варто доторкатися до цигарок або курильного пристрою. А краще – почекати, поки рана не затягнеться зовсім. Якщо ти жуєш тютюн, не вживай його тиждень, поки рана не загоїться.
Річ у тім, що куріння або вживання тютюнових виробів може сповільнити загоєння лунки і навіть збільшить ризик ускладнень після операції.
Неодмінно телефонуй лікарю, якщо відчуваєш такі симптоми після видалення зуба:
Якщо зуби мудрості не були засуджені до видалення, їх слід вичищати за допомогою зубної щітки, а також – зубної нитки. Крім цього спостерігай зуби у стоматолога, оскільки ймовірність розвитку проблем нікуди не поділася.
Бажаємо міцного здоров’я твоїм зубам!
Залишити коментар