Київ, вул. Деміївська 13, секція 6
График работы: пн-пт с 09.00 до 20.00, сб-вс с 09.00 до 18.00
заболевание тройничного нерва (1)

Трійчастий нерв є найбільшим із 12 нервів, що знаходяться в черепі.  Його захворювання є однією з найчастіших причин болю в області обличчя.  Нерідко вони розвиваються після лікування чи видалення зубів, і пусковим механізмом у разі може бути травма тканин.  Патологічний процес зазвичай протікає з вираженими симптомами, зокрема больовими відчуттями, які знижують якість життя.

Зміст статті:

Що таке трійчастий нерв?

Називається він так, тому що складається із трьох гілок:

  • Очним, що відповідає за чутливість очей та чола;
  • Верхньощелепний, що забезпечує чутливість піднебіння, верхньої губи, верхньої щелепи, щік;
  • Нижньощелепний, що відповідає за чутливість нижньої губи, нижньої щелепи, рух м’язів, які задіяні при процесах жування, ковтання.

Невралгія тройникового нерва

Це найчастіше його захворювання, яке зазвичай протікає у хронічній формі та характеризується періодами загострень та ремісій.  Лікуванню ця хвороба піддається складно, але при своєчасному її виявленні та вживанні лікувальних заходів вдається значно полегшити стан хворого та домогтися стійкої ремісії.

Самостійно визначити патологію пацієнт навряд чи зможе.  Для цього необхідна допомога спеціаліста, і стратегію лікування теж має розробляти лише він.

Симптоми невралгії тройникового нерва

Головною ознакою захворювання виступають нападоподібні болі, що є гострими, інтенсивними, різкими.  Зазвичай, виникають вони лише у одній половині лиця, маючи циклічний характер.  Невралгія трійчастого нерва може на якийсь час відступати, а тривалість періодів ремісії може становити як кілька годин, так і кілька місяців.  Якщо хвороба запущена, протікає у тяжкій формі, болі можуть турбувати людину постійно.  Тривалість нападів при цьому зазвичай збільшується, тоді як тривалість ремісій стає меншою.

Болючі відчуття можуть бути спровоковані дотиками до обличчя, гігієною порожнини рота, мімікою, вживанням їжі, розмовою.  Виникати вони здатні як один або кілька разів на день, так і кілька десятків разів на день.

Під час запалення трійчастого нерва виявляються такі симптоми:

  • Напади болю, що має інтенсивний, гострий характер;
  • Тривалість їх може становити від кількох секунд до кількох хвилин;
  • Больові відчуття виникають в тому самому місці, їх спрямованість завжди незмінна;
  • У хворого можуть з’являтися мимовільні судоми мімічних та жувальних м’язів;
  • Виникнення спазмів м’язів обличчя;
  • Підвищене слиновиділення;
  • У пацієнта може збільшуватися температура;
  • Порушення чутливості шкіри обличчя (зниження або посилення).

При цьому захворюванні у людини формуються страхи, тривожність і навіть фобії, пов’язані з тими діями, що призводять до появи болючих відчуттів.

Причини невралгії трійчастого нерва

Найчастішими провокаторами хвороби є такі обставини:

  • Вірусне ураження;
  • Травми скронево-щелепного суглоба;
  • Аномалії розвитку черепних структур;
  • Пухлини, що розвиваються в головному мозку;
  • Карієс на зубах, синусит, отит, інші хвороби лицьової області запального характеру;
  • Розсіяний склероз;
  • Атеросклероз;
  • Ендокринно-обмінні, судинні захворювання, алергії;
  • Запалення, що протікають у лицьовій ділянці, що розвиваються внаслідок лікування, хірургічного втручання, видалення зубів, флюсу, стоматологічної анестезії;
  • Переохолодження.

Найчастіше неврит трійчастого нерва виникає у людей віком від 50 років.  У молодші роки він розвивається набагато рідше.  Діти хворіють дуже рідко, і якщо захворювання долає, то нерідко малюків дошкільного віку.

Що не можна робити при невралгії трійчастого нерва?

Необхідно виконувати такі рекомендації:

  • Не слід допускати переохолодження і особливо тієї її частини, в якій розвивається захворювання. У холодну погоду необхідно укутувати обличчя шарфом;
  • Потрібно остерігатися потоків повітря від кондиціонера, протягів;
  • Говорячи про те, що не можна робити при невралгії трійчастого нерва, слід пам’ятати, що не слід ігнорувати запалення, що особливо протікають у ротовій порожнині. У тому числі необхідно вилікувати хворі зуби;
  • Остерігатися потрібно і нервових потрясінь, слід боротися з безсонням, уникати перевтоми;
  • Зверніть увагу на харчування. Потрібно приймати їжу вчасно, відмовившись від швидких перекушування та їжі всухом’ятку.  Виключити з меню слід гірку, грубу їжу, оптимізувати кількість овочів, сирої зелені, деяких круп (перлівки, гречки).  А ось рис при цьому захворюванні є корисним;
  • Необхідно відмовитись від відвідування сауни, лазні, теплих компресів на хворій області.

Діагностика невралгії трійчастого нерва

При появі симптомів хвороби слід звернутися до стоматолога або невролога.  Лікар проводить із пацієнтом бесіду, знайомиться із його скаргами.  Вже на першій консультації фахівець намагається разом із хворим визначити можливі причини розвитку патології.  Лікар оглядає його обличчя, при необхідності робить пальпацію.  Ці діагностичні заходи дозволяють встановити первинний діагноз.

Далі хворий може бути направлений на проходження КТ чи МРТ.  Дані методи є високоінформативними, тому завдяки їм вдається визначити різні захворювання, у тому числі, якщо хворий на трійчастий нерв, лікування якого починається відразу після постановки діагнозу.

Застосовуватись може і такий метод діагностики як МРТ судин головного мозку з контрастом.  Він дозволяє вивчити, наскільки правильно функціонує судинна система, виявити захворювання, при яких страждає і трійчастий нерв.

У ряді випадків виникає необхідність застосування інших методів дослідження.  Наприклад, це може бути рентгенографія, аналіз крові.

Лікування невралгії трійчастого нерва

Найчастіше застосовується медикаментозна терапія, що дозволяє усунути симптоми хвороби.

Використовуватись можуть препарати таких категорій:

  • Нейропротектори, завдяки яким забезпечується захист нервових клітин;
  • Спазмолітики – препарати, за допомогою яких вдається розслабити м’язи, і за рахунок цього усуваються болючі відчуття;
  • Антиконвульсанти – медикаменти, що усувають інтенсивний біль шляхом зниження чутливості нервів обличчя перед зовнішніми подразниками.

Застосовуватися може і фізіотерапія, і ось найдієвіші методи:

  • Магнітотерапія – процедура, за допомогою якої нормалізується кровопостачання у ураженій ділянці, знижується тонус м’язів, за рахунок чого усувається біль;
  • Лазерна терапія – методика, що дозволяє нормалізувати кровообіг, усунути запалення, спазм, больові відчуття;
  • Ультрависокочастотна терапія (УВЧ) стимулює клітинну реакцію, сприяє зміцненню захисних сил організму, за рахунок чого знижується інтенсивність больових відчуттів, усувається запалення;
  • Діадинамічний струм – процедура, що сприяє активізації місцевого імунітету, нормалізації кровотоку.

Якщо перераховані методи, ніж зняти запалення при невралгії трійчастого нерва, виявляються неефективними, то може бути показано хірургічне втручання.  В результаті патологія усувається, при цьому запобігають рецидивам.

Як тільки перші симптоми хвороби даються взнаки, необхідно негайно звернутися до лікаря.  Сама собою вона навряд чи відступить, тому не варто нехтувати професійною допомогою.

Оцінити:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4,50 из 5)
Loading...

Коментарі

Сергей
2022-12-31 00:19:23
Как облегчить боль тройничного нерва в домашних условиях.
    Viktoriіa
    2023-01-05 19:42:40
    Доброго дня, Сергій! Можна випити німесил, звісно краще всього огляд лікаря!
Олена
2023-01-23 22:04:28
А як відрізнити, що болить зуб чи нерв? Маю проблему, коли болить запломбований зуб дуже сильно. Лікарі кажуть, що все добре. Сиджу місяць на знеболюючих. Поруч зуб реагує на холодне - гаряче, але його теж не чіпають. Все добре, кажуть. А неврологи сумніваються, що це невралгія трійчастого нерва. До речі, карбамазепін може зняти біль у трійчастому нерві, а ще прегвбалін. Але біда в тому, що вони глушать і звичайний зубний біль. Тому розібратися вкрай важко. Особливо, якщо на вас є ярлик, що маєте невралгію трійчастого нерва.
    Viktoriіa
    2023-01-25 11:12:21
    Олена, насправді без очного огляду дуже тяжко робити якісь висновки, але те, що зуб не має боліти протягом місяця після лікування - це факт. Ми би радили звернутись ще до когось за консультацією. Якщо Ви наразі в Києві - будемо раді допомогти.
Ірина
2023-02-04 18:14:46
У жовтні місяці уся права сторона почала боліти не то зуб,чи вухо,чи голова.Пішла до лікаря, без ніяких аналізів і мрт сказала,що у мене троічний нерв запалився.Місяць пропила все що рекомендували.Набагато полегшало і перестало турбувати.С початку лютого знову те саме.На скільки часто може троічний нерв запалюватися?Може це і не нерв?Дякую.
    Viktoriіa
    2023-02-05 14:47:46
    Ірина, невралгія трійчастого нерва - це хронічне пошкодження лицьового нерва.Трійчастий нерв запалюється у тих, хто переніс травми, у кого є генетична схильність, порушення процесів обміну речовин, після сильного переохолодження. В залежності в якій фазі саме ваша ситуація.
Андрій
2023-02-08 16:56:58
Добрий день в мене був перелом щелепи поставили дві пластини і перебили трійчастого нерва вже трохи часу пройшло після перелому а Зара німіє пів щелепи і біль біля пластини а з другої сторони суглоб тре обткістку неможу їсти вже аж в очах темніє що порадите знімати пластини
    Viktoriіa
    2023-02-10 13:50:35
    Доброго дня, Андрій! Не бачучи загальної картини не можемо охарактерезувати Ваш стан!
Галина
2023-02-14 14:50:09
Доброго дня.Простудила нерва,болить вся ліва сторона,між плечем і шиєю опухло на шиї збільшилась вена.
    Viktoriіa
    2023-02-16 09:55:45
    Галина, в такому разі радимо негайно звернутись до лікаря..
Тетяна
2023-03-03 20:29:02
Доброго дня.Мені удалили 8-й зуб дуже складно майже вирізали, пошкодили нерв ,потріпали десь 2см. Терне частина зліва губи уже місяць.Приймала нейрорубін, зонік.Недопомагає, що робити?
    Viktoriіa
    2023-03-04 18:03:57
    Тетяна, в такому випадку краще проконсультуватись з Вашим лікарем, або звернутись за направленням до суміжного спеціаліста.
Світлана
2023-03-04 16:33:03
Добрий день, лікуюсь вже 2 роки. Відчула легке розпирання чи то пульсування в корні 23 зуба(2-3секунди є, на 1-2 затихає). Стоматолог виявив перфорацію 23 зуба, недоліковані канали 23 та 25 зубів, в корні 25 був гній, біля 23 утворився флюс, який розрізали. Здала аналізи, виявили стафілокок золотистий, вітамін D був 17МО. Почало пекти та сіпати ліву щоку, легкий біль переходив від зуба до зуба, під око. Пропила купу препаратів, вітамін D вже 87 і продовжую його приймати до червня, щока затихла, але оце розпирання над 23 зб.нікуди не поділось. Після сильного стресу, знов щока, печіння під оком, над зубами вже легкий біль. Поясніть будь ласка, чому дискомфорт не зникає, терпіти це все вже нема сили.
    Viktoriіa
    2023-03-04 18:07:31
    Світлана, доброго вечора. Можливо в такому випадку варто звернутись до стоматолога для можливого переліковування зуба, що турбує.
Оксана
2023-03-13 14:45:35
Вирвала усі зуби остався тільки один с правой сторони вже почала болити нижня щелепа пече пеком припухло око и щока
    Viktoriіa
    2023-03-15 11:46:31
    Оксана,з такими скаргами рекомендуємо звернутись до лікаря.
МАРІЯ
2023-03-21 01:06:27
Був Довгий Насморк Постійнім мокроти Дуже. Печуть Очіреможливо Дивитисьї. Нолва Тависокий Тиск
    Viktoriіa
    2023-03-22 10:16:04
    Марія, зверніться з таким симптомами краще до сімейного лікаря для діагностики.
Оксана
2023-03-21 08:49:34
Доброго дня.Не гостра ,а ниюча біль з лівої сторони гайморової пазухи,відчуття набряклості.Чи може бути неврологія?Ніс перевіряла,все добре.
    Viktoriіa
    2023-03-22 10:17:02
    Оксана, радимо звернутись на огляд до стоматолога, а лікар якщо що Вас перенаправить до потрібного спеціаліста.

Залишити коментар

Висококваліфікована команда Crystal Dent
Читайте также