Київ, вул. Деміївська 13, секція 6
График работы: пн-пт с 09.00 до 20.00, сб-вс с 09.00 до 18.00
бутылочный кариес

Молочні зубки маленьких дітей теж можуть бути схильними до різних патологій, тому потребують ретельного догляду і регулярного огляду стоматологом. Одним з можливих стоматологічних дитячих захворювань є пляшковий карієс, який нерідко розвивається у малюків віком до 3-4-х років. Хвороба характеризується досить стрімким розвитком, тому важливо вчасно розпізнати за певними симптомами. При відсутності своєчасного лікування можливі неприємні наслідки для здоров’я малюка.

Зміст статті:

Пляшковий карієс

Молочні зубки маленьких дітей теж можуть бути схильними до різних патологій, тому потребують ретельного догляду і регулярного огляду стоматологом. Одним з можливих стоматологічних дитячих захворювань є пляшковий карієс, який нерідко розвивається у малюків віком до 3-4-х років. Хвороба характеризується досить стрімким розвитком, тому важливо вчасно розпізнати за певними симптомами. При відсутності своєчасного лікування можливі неприємні наслідки для здоров’я малюка.

Пляшковий карієс: що це таке?

Таку назву патології часто можна почути не тільки від молодих мам, а й від дитячих стоматологів, хоча в медицині воно не є офіційним. У стоматології вона називається циркулярним карієсом. Він вражає емаль, дентин молочних зубів, викликаючи відповідні зміни в їх структурі.

Підступність хвороби полягає в тому, що вона легко поширюється з хворих одиниць на здорові. У тому числі вона здатна вражати навіть зубки, які щойно з’явилися. Але пляшковий карієс – це хвороба, яка зачіпає найчастіше ікла, центральні різці.У початковій стадії каріозні зміни розвиваються в пришийковій частині зуба, а згодом поширюються на всю коронкову частину.

Причини захворювання

Сама назва багато про що говорить. Основною причиною проблеми є їжа. Перш за все, це солодкі продукти, напої, харчування, що містять лактозу, каші, сиропи і т.п. Така їжа завжди присутня в раціоні малюка, тому й пляшковий карієс у дітей, фото якого допоможе наочно ознайомитися з його симптомами, явище дуже поширене. Але важливо те, коли та в яких кількостях карапуз її вживає. Рекомендується не давати її в надмірних кількостях і не робити цього безпосередньо перед його сном – як денним, так й нічним.

Але не тільки сама їжа провокує захворювання, а й супутні фактори:

 • Недостатня гігієна. Як тільки у малюка з’являється перший зуб, батькам необхідно ретельно стежити за його ротовою порожниною. Якщо цього не робити, в ній накопичуються залишки їжі, які є сприятливим середовищем для розвитку патогенних мікроорганізмів. Вони згодом й виступають причиною формування карієсу;
 • Годування в нічний час. Під час сну дитини, продуктивність виділення слини у неї сповільнюється, а вона є речовиною, що сприяє очищенню порожнини рота. Це теж стає причиною скупчення в ній мікробів і розвитку патологій;
 • Раціон. Кондитерські вироби, солодощі, цукриста їжа, продукти з барвниками та іншими хімікатами (в тому числі і магазинні соки) – вся ця їжа сприяє розвитку патогенної мікрофлори в роті;
 • Дефіцит фтору та калію. Їжу, яка містить ці елементи, потрібно включати в меню дитини;
 • Зниження імунітету. Коли захисні сили організму послаблюються, йому важко справлятися з хвороботворними мікроорганізмами, на тлі чого вони активізуються, розвиваються;
 • Наявність вроджених патологій. Вони формуються внаслідок захворювань, що протікають у майбутньої мами під час вагітності. В результаті малюкові та його батькам не можна не знати, що таке пляшковий карієс в силу слабкості його зубних тканин.

Симптоми

Вони залежать від стадії захворювання – на різних його етапах воно має різні прояви:

 • Початкова. Часто формується у малюків віком 1-1,5 року. Вона супроводжується утворенням на емалі білястих плям, які є наслідком демінералізації тканин. Коли розвивається пляшковий карієс, початкова стадія хвороби не має яскраво виражених симптомів у вигляді болю, глибокого ураження зубної структури. Тому важливо регулярно відвідувати дитячого стоматолога – фахівець розпізнає початок проблеми;
 • Поверхнева. Цей етап дає про себе знати зазвичай до 2-х років. Пошкодження на цій стадії вже є досить помітними, представляючи собою коричневі плями, що знаходяться на зубі. Це наслідок часткового руйнування емалі й того, що патологічний процес вже торкнувся дентину. У деяких випадках етап супроводжується хворобливістю;
 • Середня. На цій стадії руйнуванню піддається й емаль та дентин. Дитина відчуває дискомфорт, а іноді й гострий біль, коли вживає гарячі або холодні, кислі або ж солодкі напої та продукти. Захворювання відображається на психологічному стані малюка – він стає дратівливим, нервовим, плаксивим. Ці процеси зазвичай припадають на вік 2,5-3 роки.
 • Глибока. На завершальній стадії розвитку патології, яка найчастіше настає в 2,5-4 роки, зуби наздоганяють значні руйнування. Через те, що емаль вже практично відсутня, дентин теж зазнає істотних поразок. Малюк весь час відчуває біль, не може пити та приймати їжу.

Лікування

Стратегія боротьби з хворобою теж багато в чому залежить від стадії її розвитку:

 • На початковому етапі може бути призначено використання паст, гелів, сприяючих ремінералізації зубних тканин. Це вважається одним з ефективних засобів, як зупинити пляшковий карієс;
 • Якщо вже настала поверхнева стадія, зуб слід пломбувати з попереднім препаруванням пошкоджених тканин. У деяких випадках такий підхід можливий на середній і глибокій стадіях розвитку недуги;
 • На жаль, лікування пляшкового карієсу далеко не завжди можливо, коли він розвивається до глибокого етапу. Часто уражений зуб доводиться видаляти, але при наявній можливості його збереження на нього надягають коронку.

Можливі наслідки хвороби

Якщо вчасно її не помітити, з перебігом захворювання руйнується емаль, дентин, що викликає біль у крихітки. Але найнеприємніше можливе ускладнення – це повне руйнування зуба, неможливість його збереження і видалення.

Здавалося б, молочні одиниці все одно рано чи пізно випадуть, отже, їх втрата не є найбільшою проблемою. Але це не так. Оновлення зубного ряду повинно відбуватися в певній послідовності, та нові зуби повинні виростати відразу ж слідом за випаданням молочних.

Якщо останнє відбувається через стоматологічні проблеми, цей процес порушується. Це може спричинити проблеми з травленням, формуванням правильного прикусу, вимовою звуків.

Небезпечний й сам карієс для здоров’я всього організму, представляючи собою вогнище інфекції. Через нього можуть розвиватися ниркові, легеневі, серцеві хвороби, тонзиліт, ларингіт та т.п.

Профілактика

Коли батьки стикаються з такою проблемою як пляшковий карієс, що робити – перше питання. Відповідь очевидна – звертатися до стоматолога.

Але неприємностей можливо й уникнути, дотримуючись профілактичних заходів:

 • Мінімізуйте в раціоні дитини їжу з високим вмістом цукру, барвників, а також випічки, кондитерських виробів;
 • Постарайтеся не годувати дитину перед сном, але якщо це неможливо, обов’язково після їжі виконайте гігієнічні процедури.
 • Не обділяйте меню малюка овочами, фруктами, в тому числі твердими – вони є природними засобами очищення зубів від нальоту.

Не забувайте про регулярне відвідування стоматолога. Лікар порадить відповідні для вашої крихітки засоби гігієни, а також швидко розпізнає та своєчасно усуне будь-яку хворобу, в тому числі й пляшковий карієс.

 

 

 

Оцінити:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4,00 из 5)
Loading...

Залишити коментар

Висококваліфікована команда Crystal Dent
Читайте также