Київ, вул. Деміївська 13, секція 6
График работы: пн-пт с 09.00 до 20.00, сб-вс с 09.00 до 18.00
Чем опасна киста для зуба и можно ли его спасти?

Деякі стоматологічні захворювання можуть розвиватися безсимптомно, а виявляються при лікарському огляді. Так іноді формується і кіста зуба, яка здатна доставити чимало неприємних відчуттів людині. Вона може з’явитися з різних причин, мати різні розміри, види, методи діагностики і лікування. Пацієнтам важливо знати, що чим раніше проблема виявлена, тим простіше буде з нею справлятися.

Зміст:

Що таке кіста зуба?

Це утворення, яке виникає в ротовій порожнині внаслідок запального процесу. При ньому в яснах збирається ексудат як результат проникнення в них інфекції та потрапляння в тканини продуктів життєдіяльності патогенних мікроорганізмів.  Як захисна реакція організму в місці їх локації формується мішечок, що нагадує капсулу, в якому і накопичується рідина.

Розмір цього утворення може спочатку складати буквально пару мм, але з часом він зазвичай збільшується. Як правило, на початкових стадіях захворювання воно не дає про себе знати, і нерідко буває, що протягом багатьох років пацієнт не підозрює про його розвиток. Пов’язано це з тим, що імунна система захищає хворе місце за допомогою імунних клітин, які направляються до нього разом з лімфою. Але в разі слабшання захисних сил організму внаслідок впливу несприятливих факторів (наприклад, через стрес, переохолодження і т. д.) хвороба переходить в гостру стадію.

Якщо немає своєчасного лікування, людина може не тільки втратити зуб, але і зіткнутися з такою серйозною проблемою як руйнування кістки. Це загрожує тим, що навіть імплант буде встановити складно. Щоб це зробити, доведеться нарощувати кісткові тканини, а це процедура трудомістка і вимагає додаткових фінансових витрат.

Причини розвитку кісти зуба

Найбільш поширеними з них є наступні:

 • Наявність інфекції в ротовій порожнині;
 • Захворювання пародонту;
 • Неякісно проведене лікування карієсу, кореневих каналів;
 • Травма зубів, ясен, інших тканин ротової порожнини.

Інфікування зубного каналу може статися і через не пролікованого вчасно пульпіту, через що запальний процес поширюється на глибші тканини – ясна, прикореневі області. Таким чином розвиваються такі патології як періодонтит. У ряді випадків кіста зуба формується під коронкою. Провокаторами хвороби в цьому випадку може виступати не до кінця очищений канал, його перфорація і вихід за його межі пломбувального матеріалу або, навпаки, не наповненість таким.

Ще одна поширена причина патології – прорізування зубів мудрості, якщо воно є ускладненим або є проблема зниженого імунітету.

Від даної неприємності не застраховані і діти, які можуть з нею зіткнутися як у випадку з молочними, так і з кореневеми одиницями зубного ряду. Зустрічається вона і у новонароджених, але у них захворювання зазвичай не лікують, оскільки в силу тертя ясен новоутворення розсмоктуються самі згодом.

Види кісти зуба

Є кілька класифікацій патології в залежності від різних факторів.

У відповідність з місцем, де вона розвивається, хвороба буває таких видів:

 • Кіста зуба, розташована на верхній щелепі і заходить в гайморові пазухи;
 • Новоутворення розвивається на зубному корені;
 • Захворювання, що локалізується на зубах мудрості;
 • Патологія, що вражає передні одиниці ряду.

Залежно від причин розвитку патологія буває таких видів:

 • Радікулярна. Це кіста на корені зуба, яка формується внаслідок періодонтиту в хронічній формі. У даного різновиду захворювання є підвиди – апекальна (протікає на верхівці кореня) і бокова (формується на бічній його частині). Радикулярний вид хвороби вражає сполучну тканину, через що зубна одиниця з часом розхитується, що закінчується її випадінням згодом;
 • Резидуальна. Такий вид патології може виникнути як наслідок видалення зуба. В цьому випадку вона стрімко розвивається, рідина швидко заповнює порожнину, і якщо вчасно не звернути на це увагу, наслідками можуть стати такі серйозні стоматологічні проблеми як флегмона, свищ;
 • Ретромолярна. Даний вид хвороби є наслідком неправильного зростання «8-к» (зубів мудрості) з наступним запальним процесом в тканинах зуба;
 • Фолікулярна. З таким явищем стикаються і діти і дорослі. Кіста формується з оболонки в якій розвивається зуб.

Симптоми кісти зуба

На ранніх етапах розвитку вона зазвичай не дає про себе знати, але в міру посилення проблеми можуть з’являтися такі її ознаки:

 • Поява на яснах ущільнення, яке можна помітити навіть неозброєним оком. Якщо натиснути на нього, це супроводжується дискомфортом або вираженими больовими відчуттями;
 • Вона набуває червоного або синюшного відтінку, набрякла;
 • В області локації утворення з’являються «розпираючі» відчуття, що обумовлено наповненістю капсули гноєм;
 • Ознакою захворювання служить і неприємний, схожий на гнильний, запах з ротової порожнини, який не зникає навіть при правильній і своєчасній її гігієні;
 • Поява дискомфорту або болю під час прийому їжі;
 • Зміна кольору коронкової частини зуба;
 • Не виключено розхитування сусідніх одиниць ряду.

Больові відчуття при кісті зазвичай носять ниючий характер, але в гострій формі не виключений і біль стріляючого характеру. У міру посилення хвороби він дає про себе знати не тільки при прийомі їжі, стаючи постійним. Припухлість з часом може торкнутися не тільки ясен в місці ураження, але і щоку з відповідної сторони. Запальний процес нерідко супроводжується підвищеною температурою тіла.

Додатковими симптомами захворювання виступають сонливість, млявість, погіршення загального стану.

Діагностика кісти зуба

Навіть в разі, коли всі ознаки вказують на наявність цієї хвороби, необхідно її підтвердити. Зробити це можна за допомогою рентгена. Це найнадійніший спосіб діагностики даної патології. Тому всім пацієнтам рекомендується стежити за станом ротової порожнини, регулярно відвідувати лікаря, який за деякими симптомами зможе запідозрити проблему.

Лікування кісти зуба

Раніше при її виявленні одиниця ряду підлягала видаленню, що зовсім не влаштовувало більшість пацієнтів. У зв’язку з цим часті були випадки, коли вони не погоджувалися з запропонованим варіантом і пускали захворювання на самоплив. Результатом такого підходу можуть стати такі проблеми як сепсис, флегмона, руйнування кісткової тканини.

Сьогодні стоматологія може не тільки пояснити, що таке кіста зуба, але і запропонувати методи її лікування.

Їх існує два:

 • Терапевтичний. Такий спосіб боротьби з хворобою застосовується тільки в разі, якщо капсула має невеликі розміри – менше 8 мм. Крім того, перебіг захворювання не повинен бути будь-чим ускладнений, а зубні канали повинні бути рівними, добре прохідними. Терапевтичне лікування кісти зуба полягає в тому, що останні розкриваються, очищуються, а вміст мішечка звільняється з нього. Після цього порожнина каналів дезінфікується, в неї закладається антибіотик і інші препарати. На заключному етапі лікування кісти зуба кореневі канали пломбуються. Через півроку обов’язково потрібно зробити обстеження, щоб переконатися, що новоутворення не повернулося. При виконанні всіх умов, що дають можливість позбутися від хвороби, успіх терапії становить 75%;
 • Хірургічний. До такого вдаються, якщо терапевтичний спосіб застосовувати не можна або в конкретному випадку він буде неефективним. Він передбачає видалення кісти з частиною кореня. У багатьох випадках вдається видалити тільки кісту, зберігши при цьому зуб.

Ось основні хірургічні методи, які дозволяють цього досягти:

 • Цистектомія. Під час операції на яснах виконується надріз, через який видаляється утворення з ураженими тканинами. Далі пацієнтові виписуються антибактеріальні препарати. Проводиться процедура з використанням місцевої анестезії;
 • Гемісекція. Цей метод досить складний і застосовується він в багатокореневих зубах, якщо корінь зруйнований. Він передбачає видалення самої кісти зуба і вражений корінь.

Але бувають і випадки, в яких жодна з даних методик застосовуватися не може, і в таких ситуаціях показано повне видалення одиниці ряду разом з утворенням. Такий вихід стоматолог пропонує, якщо корінь і тіло зуба сильно зруйновані, канали є нерівними, а тому важкопрохідними, є ускладнення захворювання.

Щоб не допустити розвитку хвороби, її посилення, слід вчасно звертатися до лікаря для профілактичного огляду – хоча б двічі на рік.

Багатьох пацієнтів цікавить питання, яке стосується того, чи можна жити з кістою зуба, і як довго це можливо. Нерідко людина дійсно тривалий час навіть не знає про захворювання, поки воно не проявляється першими симптомами або не виявляється при рентгені. Але це далеко не гарантія того, що при цьому не будуть розвиватися серйозні ускладнення. Тому патологію важливо вчасно розпізнати, і навіть якщо доведеться розпрощатися з одиницею ряду, на допомогу прийде імплантація. Чим раніше це зробити, тим більше шансів зберегти кісткову тканину від сильних руйнувань, а значить, значно зростають і шанси на вдале приживлення імпланта.

Оцінити:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5,00 из 5)
Loading...

Коментарі

Надя
2022-03-18 05:10:36
У мене кіста і зараз болить зуб уже 4дні.Пю антибіотик .Пропунують видалити зуб і ставити імплант.Підкажіть я можу зберегти зуб і вилікувати кісту будь ласка прошу вашої поради
  Viktoriіa
  2022-05-10 14:35:45
  Надя, в такому випадку потрібно оцінити стан кореневої системи зуба і визначити можливість збереження зуба. На жаль, без огляду і додаткових методів досліджень неможливо об'єктивно спрогнозувати лікування.
Валя
2022-04-16 00:41:51
Які ліки мош принимати коли є кіста
  Viktoriіa
  2022-05-10 14:30:56
  Валя, на жаль, медикаментозно киста не лікується, потрібно звернутись до лікаря на огляд щоб скалсти подальше лікування.
Оксана Л
2022-10-18 16:43:21
Як що видалений верхній зуб близько 2тижнів і погіршилось самапочуття КТ показало радикулярну кісти до 7мм . Що буде лікар робити.
  Viktoriіa
  2022-10-21 09:32:26
  Доброго дня, Оксана! Потрібна консультація, швидше за все буде видалення кісти.

Залишити коментар

Висококваліфікована команда Crystal Dent
Читайте также