
Імплантація - методика дозволяє відновити посмішку і повернути ротовій порожнині функціональність. Але трапляються ситуації, коли ...
Деякі стоматологічні захворювання можуть розвиватися безсимптомно, а виявляються при лікарському огляді. Так іноді формується і кіста зуба, яка здатна доставити чимало неприємних відчуттів людині. Вона може з’явитися з різних причин, мати різні розміри, види, методи діагностики і лікування. Пацієнтам важливо знати, що чим раніше проблема виявлена, тим простіше буде з нею справлятися.
Це утворення, яке виникає в ротовій порожнині внаслідок запального процесу. При ньому в яснах збирається ексудат як результат проникнення в них інфекції та потрапляння в тканини продуктів життєдіяльності патогенних мікроорганізмів. Як захисна реакція організму в місці їх локації формується мішечок, що нагадує капсулу, в якому і накопичується рідина.
Розмір цього утворення може спочатку складати буквально пару мм, але з часом він зазвичай збільшується. Як правило, на початкових стадіях захворювання воно не дає про себе знати, і нерідко буває, що протягом багатьох років пацієнт не підозрює про його розвиток. Пов’язано це з тим, що імунна система захищає хворе місце за допомогою імунних клітин, які направляються до нього разом з лімфою. Але в разі слабшання захисних сил організму внаслідок впливу несприятливих факторів (наприклад, через стрес, переохолодження і т. д.) хвороба переходить в гостру стадію.
Якщо немає своєчасного лікування, людина може не тільки втратити зуб, але і зіткнутися з такою серйозною проблемою як руйнування кістки. Це загрожує тим, що навіть імплант буде встановити складно. Щоб це зробити, доведеться нарощувати кісткові тканини, а це процедура трудомістка і вимагає додаткових фінансових витрат.
Найбільш поширеними з них є наступні:
Інфікування зубного каналу може статися і через не пролікованого вчасно пульпіту, через що запальний процес поширюється на глибші тканини – ясна, прикореневі області. Таким чином розвиваються такі патології як періодонтит. У ряді випадків кіста зуба формується під коронкою. Провокаторами хвороби в цьому випадку може виступати не до кінця очищений канал, його перфорація і вихід за його межі пломбувального матеріалу або, навпаки, не наповненість таким.
Ще одна поширена причина патології – прорізування зубів мудрості, якщо воно є ускладненим або є проблема зниженого імунітету.
Від даної неприємності не застраховані і діти, які можуть з нею зіткнутися як у випадку з молочними, так і з кореневеми одиницями зубного ряду. Зустрічається вона і у новонароджених, але у них захворювання зазвичай не лікують, оскільки в силу тертя ясен новоутворення розсмоктуються самі згодом.
Є кілька класифікацій патології в залежності від різних факторів.
У відповідність з місцем, де вона розвивається, хвороба буває таких видів:
Залежно від причин розвитку патологія буває таких видів:
На ранніх етапах розвитку вона зазвичай не дає про себе знати, але в міру посилення проблеми можуть з’являтися такі її ознаки:
Больові відчуття при кісті зазвичай носять ниючий характер, але в гострій формі не виключений і біль стріляючого характеру. У міру посилення хвороби він дає про себе знати не тільки при прийомі їжі, стаючи постійним. Припухлість з часом може торкнутися не тільки ясен в місці ураження, але і щоку з відповідної сторони. Запальний процес нерідко супроводжується підвищеною температурою тіла.
Додатковими симптомами захворювання виступають сонливість, млявість, погіршення загального стану.
Навіть в разі, коли всі ознаки вказують на наявність цієї хвороби, необхідно її підтвердити. Зробити це можна за допомогою рентгена. Це найнадійніший спосіб діагностики даної патології. Тому всім пацієнтам рекомендується стежити за станом ротової порожнини, регулярно відвідувати лікаря, який за деякими симптомами зможе запідозрити проблему.
Раніше при її виявленні одиниця ряду підлягала видаленню, що зовсім не влаштовувало більшість пацієнтів. У зв’язку з цим часті були випадки, коли вони не погоджувалися з запропонованим варіантом і пускали захворювання на самоплив. Результатом такого підходу можуть стати такі проблеми як сепсис, флегмона, руйнування кісткової тканини.
Сьогодні стоматологія може не тільки пояснити, що таке кіста зуба, але і запропонувати методи її лікування.
Їх існує два:
Ось основні хірургічні методи, які дозволяють цього досягти:
Але бувають і випадки, в яких жодна з даних методик застосовуватися не може, і в таких ситуаціях показано повне видалення одиниці ряду разом з утворенням. Такий вихід стоматолог пропонує, якщо корінь і тіло зуба сильно зруйновані, канали є нерівними, а тому важкопрохідними, є ускладнення захворювання.
Щоб не допустити розвитку хвороби, її посилення, слід вчасно звертатися до лікаря для профілактичного огляду – хоча б двічі на рік.
Багатьох пацієнтів цікавить питання, яке стосується того, чи можна жити з кістою зуба, і як довго це можливо. Нерідко людина дійсно тривалий час навіть не знає про захворювання, поки воно не проявляється першими симптомами або не виявляється при рентгені. Але це далеко не гарантія того, що при цьому не будуть розвиватися серйозні ускладнення. Тому патологію важливо вчасно розпізнати, і навіть якщо доведеться розпрощатися з одиницею ряду, на допомогу прийде імплантація. Чим раніше це зробити, тим більше шансів зберегти кісткову тканину від сильних руйнувань, а значить, значно зростають і шанси на вдале приживлення імпланта.
Коментарі
Залишити коментар